Board of Visitors

The Board of Visitors comprises 14 voting members appointed by the governor to four-year terms and confirmed by the General Assembly. It is the governing body of Christopher Newport, and controls funds, real estate and property, makes rules and regulations, appoints the president and all members of the faculty, and other personnel as required.

If you wish to communicate with the Board of Visitors, please email bov@cnu.edu.

Agendas and Board Documents

Members

Position Name Governor Appointment Bio
Rector Lindsey Carney Smith, Esq. '01 Appointed by Governor Terry McAuliffe effective July 1, 2016

Reappointed by Governor Ralph Northam effective July 1, 2020
Lindsey Carney Smith biography
Vice-Rector Terri M. McKnight, CPA '86 Appointed by Governor Terry McAuliffe effective July 1, 2016

Reappointed by Governor Ralph Northam effective July 1, 2020
Terri McKnight biography
Secretary Christy T. Morton '01 Appointed by Governor Ralph Northam effective November 22, 2019 Christy Morton biography
Member The Honorable Richard S. Bray Appointed by Governor Glenn Youngkin effective July 1, 2022 The Honorable Richard S. Bray biography
Member Regina P. Brayboy '84 Appointed by Governor Ralph Northam effective July 1, 2020 Regina Brayboy biography
Member Robert R. Hatten, Esq. Appointed by Governor Terry McAuliffe effective July 1, 2015

Reappointed by Governor Ralph Northam effective July 1, 2019
Robert R. Hatten, Esq. biography
Member Steven S. Kast '87 Appointed by Governor Terry McAuliffe effective July 1, 2015

Reappointed by Governor Ralph Northam effective July 1, 2019
Steven S. Kast '87 biography
Member John R. Lawson II Appointed by Governor Glenn Youngkin effective July 1, 2022 John R. Lawson II biography
Member Kelli Purdy Meadows '96, CPA, CCIFP Appointed by Governor Glenn Youngkin effective July 1, 2022 Kelli Purdy Meadows biography
Member Sean D. Miller Appointed by Governor Ralph Northam effective July 1, 2021 Sean D. Miller biography
Member C. Larry Pope Appointed by Governor Glenn Youngkin effective July 1, 2022 C. Larry Pope biography
Member LTC (R) Boris G. Robinson '89 Appointed by Governor Glenn Youngkin effective July 1, 2022 LTC (R) Boris G. Robinson '89 biography
Member Lee Vreeland, EdD Appointed by Governor Ralph Northam effective July 1, 2021 Lee Vreeland, EdD biography
Member Judy Ford Wason Appointed by Governor Terry McAuliffe effective July 1, 2017

Reappointed by Governor Ralph Northam effective July 1, 2021
Judy Ford Wason biography
Faculty Representative Dr. Rachel J. Holland Department of Music  
Student Representative Celine A. Rosario '23 Student Government Association President  
Alumni Representative Chris Inzirillo '09 Alumni Society President  
quick edit report a problem